Toyota Finans | Toyota Plaza Bakırcılar Antalya | Antalya Kepez Toyota Bayi

ENGEL YOK, TOYOTA VAR


ENGELLİ BİREYLERİN TOYOTA İLE ÖZGÜRLÜK SINIRI YOK!

Biliyoruz ki, engelli bireylerin önündeki en büyük sorunlardan biri ulaşım. “Engel Yok, Toyota Var” ile hedefimiz toplum üzerinde farkındalık yaratmak ve engelli bireylere ulaşımda kolaylık sağlamak. Birçok engelli vatandaşımız araç alımlarında yeterli bilgiye sahip değil, bu yüzden toplum bilincini arttırmayı istiyoruz.

Engel durumunuza göre geliştirilen, gaz pedal kiti ve direksiyon üstü tutma kolu ile güvenli ve keyifli sürüşlerin tadını çıkarabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular
Ehliyet Durumu
Motorlu Taşıtlar Vergisi Ve Özel Tüketim Vergisi İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular
 • 1- Engellilik derecesi %90 dan az olan kişiler muafiyet durumundan faydalanabilir mi?
 • 2- Engelliye ait aracın ilk iktisabından (alımından) sonra doğal afet veya kaza sonucu pert olması, kullanılamaz hale gelmesi durumunda yeni bir sıfır araç alımında ÖTV hesaplanır mı?
 • 3- Engellinin ilk araç alımında ÖTV doğar mı ?
 • 4- Engellinin vefat etmesi durumunda ÖTV istisnası kapsamında iktisap edilen taşıtın veraset yoluyla intikalinde ÖTV alınır mı ?
 • 5- Engelliler araçlarını aldıktan 5 yıl sonra engeli olmayan birisine ÖTV ödemeden satabilirler mi?
 • 6- Engelli yakınına ÖTV indirimi var mı?
 • 7- Zihinsel engelli birey ÖTV indiriminden yararlanabilir mi?
 • 8- ÖTV Kanununda malul ve engelliler için uygulanan muafiyetin kapsamı nedir?

Engelli Sürücüler İçin Geliştirdiğimiz Çözümler

Eğer sağ bacak fonksiyonsuz ise,

Sürücünün sağ ayağı veya sağ bacağı fonksiyonunu yerine getiremediği için gaz pedal kiti fren pedalının soluna takılır. Ek olarak takılan gaz pedalı, çıkarılabilir özelliğe sahip olduğu için engeli olmayan sürücüler de rahatlıkla bu araçları kullanabilir. Pedal ekleme işlemi yalnızca otomatik vitesli araçlar için geçerlidir.

ÖTV MUAFİYET DURUMLARI KARŞILAŞTIRMASI
 

Aracı kim kullanabilir?

MTV muafiyeti

Kullanım için araca özel tertibat takılması gerekli mi?

5 yıl sonra ÖTV'siz yeni bir araç alınabilir mi?

Engellilik oranı %90 ve üzeri

3. dereceye kadar yakınları

Var

Hayır

Evet

Engellilik oranı %90'dan az

Sadece hak sahibinin kendisi

Var

Evet (sadece otomatik vites de özel tertibat sayılıyor)

Evet

Şehitlerimizin veya vefat etmiş gazilerimizin 1. derece yakınları

1. derece yakınları

Var

Hayır

Hayır

Eğer her iki bacak fonksiyonsuz ise,

Sürücünün her iki bacağı fonksiyonunu kısmi olarak ya da tam işlevsiz olarak yerine getiremeyen sürücülerimiz için elden kontrollü gaz ve fren kiti sürücünün ihtiyacına karşılık gelme şartı ile sağda veya solda olup, direksiyona paralel bir şekilde yerleştirilmektedir. Elden kontrollü gaz ve fren kiti sadece otomatik vitesli araçlar için uygunluk göstermektedir. Bu kitler sürücünün görüş açısını ve hava yastığının açılmasını engellemeyecek şekilde monte edilir.

Elden kontrollü gaz ve fren kiti çift fonksiyonlu çalışır, kendinize doğru çektiğinizde araç hızlanır ittiğinizde fren yapar. Orijinal gaz ve fren pedalı mevcut yerinde bulunmaktadır.

Eğer sol bacak fonksiyonsuz ise,

Sol bacak fonksiyonunu yerine getiremeyen sürücüler için hiçbir değişiklik yapılmaksızın otomatik vitesli araçlar kullanıma uygundur. Engelli sağlık raporu ve engelli araç kullanımına uygun sürücü belgesi olması halinde sürücüler Özel Tüketim Vergisinden muaf olacaktır.

Eğer kollardan biri fonksiyonsuz ise,

Herhangi bir kolunda kısmi fonksiyonsuzluk olan sürücüler için çatal şeklinde olan Direksiyon Üstü Tutma Kolu takılır. Sadece bu aparatın takılması sizleri ÖTV’den muaf etmez.

Sol kolunda fonksiyon bozukluğu olan müşterilere Direksiyon Üstü Tutma Kolu bile olsa ÖTV’siz satış yapılmaz. Bu konuda belirleyici, rapordaki oran ve maliyenin kararıdır.

ÖTV İndirimi

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), 2002 yılında Avrupa Birliği ile uyum içerisinde, belirli bir mal veya ürün üzerinden maktu ya da oransal olarak alınan bir harcama vergisidir. ÖTV oranı her yıl, kişi başına düşen milli gelir ve ekonominin canlanmasına göre değişkenlik göstermektedir. Vücut fonksiyon kaybı oranı %40 ve üzerinde olanlar, engel durumunu nüfus cüzdanlarına işletip engelli aylığı alabilir ya da vergi indiriminden faydalanabilirler.

Siz de Engelli Sağlık Kurulu Raporu ile ÖTV ödemeden Toyota sahibi olabilirsiniz.

Rapor Almanız İçin Size En Yakın Sağlık Ocağını Bulun

EHLİYET DURUMU

Karayolları Trafik Yönetmeliği’ne göre 1 Ocak 2016 dan itibaren, eskiden H sınıfı olan engelli ehliyetleri A veya B sınıfı olarak veriliyor.

B Sınıfı ehliyet almak için yaşınızın 18, A Sınıfı ehliyet almak için yaşınızın en az 20 olması gerekmektedir. Avrupa standartları gereğince, eğer A sınıfı ehliyet alacaksanız daha öncesindeki 2 yıl A2 ehliyetine sahip olmanız gerekiyor.

Ayrıca, her iki ehliyete sahip olmak için engelli vatandaşlarımızın en az ilkokul mezunu olması gerekmektedir. Bu şartlardan herhangi birine uygun değilseniz, sürücü belgesi almaya hakkına sahip olamıyorsunuz.

Yazılı ehliyet sınavına girdikten sonra, engel durumlarına göre aldıkları direksiyon derslerinden sonra, özel aparatlı araçlar ile sınava girerler ardından başarılı olma durumunda ehliyetlerine sahip olabilirler.

Engelli Sürücüler, tam teşekküllü hastanelerden aldıkları sağlık raporlarına göre özel donanımlı araçları kullanabilirler.

Bakırcılar Antalya İletişim Bilgileri

İletişim Bilgileri
 • Havaalanı Yolu Üzeri Altınova Sinan Mahallesi Serik Caddesi No: 69 Kepez - Antalya
 • 0242 340 09 09
 • 0242 3401233
 • satis@bakircilarantalya.toyota.com.tr
 • info@toyotabakircilarantalya.com.tr
Haritada görün
İletişim ve Çalışma Saatleri
 • Satış :

  Hafta içi: 08:30 – 18:00
  Cumartesi: 08:30 – 16:00
  Pazar:11:00 – 16:00

 • Servis :

  Hafta içi: 08:30 – 18:00
  Cumartesi: 08:30 – 16:00
  Pazar: Kapalı